Jučer je u poslijepodnevnim satima, u ispunjenoj sali Općinskog vijeća Žepče održan okrugli sto na temu „Šta je zajdničko kod monoteističkih religija?“ Isti je organizovao Odbor za međureligijsku saradnju Žepče uz podršku Međureligijskog vijeća Bosne i Hercegovine i Catholic Relief Service.
Ovo je druga aktivnost koju Odbor implementira u sklopu projekta „Vrijednost i značaj žene vjernice u lokalnoj zajednici“. Odbori kao podružnice MRV-a realizuju krovni projekat za žene i mlade, a to je „Jačanje međureligijskog dijaloga u Bosni i Hercegovini“.
Diskusiji je prisustvovalo nešto više od trideset aktivistica OMS-a Žepče. Ovoga puta našim druženjima priključile su se i nove aktivistice što nam pričinjava posebnu radost. Imali smo iznimnu čast i zadovoljstvo ugostiti predstavnike State Departmenta i Biroa za stabilizaciju i sprječavanje konflikta koji su iskazali htijenje da nazoče jednoj od radionica Odbora.
Na samom početku, u ime Odbora obratila Anesa Džinić-Odobašić, jedan od sekretara i prisutne upoznala o načinu rada Odbora i svim dosadašnjim realizovanim projektima i aktivnostima.
Na pomenutu temu svoje viđenje i zapažanja izlagale su profesorica islamske vjeronauke, Munevera Ridžal, profesorica katoličkog vjeronauka, časna sestra Slavica Tubak te učenica drugog razreda Gimanzije „Rizah Odžečkić“ i Glazbene škole „Katarina Kosača Kotromanić, Tamara Živković.
U uvodnom dijelu prisutne su upoznale o porijeklu monoteizma, potrebi njegovog nastanka, o načinima pronošenja vjerovanja u Jednog Boga te da su sve religije sotirološke što znači da uče o spasenju.
U nastavku je bilo govora o vjerovanju u Jednog Boga i Božansku objavu, ista Nevidljiva bića, u Vječni svijet, u Poslanike ili Proroke koji su bili prenositelji Božanske Objave, kao i vjerovanje u ljudsku odgovornost, posljedice dobrih i loših dijela, moralna učenja i druge vrijednosti kao što su ljubav, mir i pravda. Profesorica Munevera pojašnjava da moralnost zauzima značajno mjesto u svim monoteističkim religijama. Dobro i zlo monoteističke religije utvrđuju na osnovu vjerskih tekstova tako da se moralne norme ne mijenjaju vremenom na osnovu naših hirova i kulturne prihvatljivosti. Grijesi kao što su laž, krađa, ubistvo, blud, kocka, pronevjera, licemjerstvo, oholst, bludnost, škrtost sve monoteističke religije tretiraju isto.
Časna sestra Slavica Tubak naglasila da su teme bile bazirane na zajedničkim poveznicama, a to je da Božija mudrost upravlja cijelom poviješću, te je podvukla da bi se svi zajedno trebali više usredotočiti na naše sličnosti umjesto na razlike.
Najmlađa govornica Tamara akcentira da smo svakako svjesni i naših razlika, ali u svemu tome, (zajedništvu i razlikama ) trebamo pokušati shvatiti da je ono glavno i jedino, a to je jedan Bog, zajedničko svima na ovom svijetu bez obzira na pripadnosti, vjerovanja i ubjeđenja. Svoje izlaganje završava porukom: „Potrudimo se da naše razlike ne budu povod za mržnju i omalovažavanje, već naprotiv, da se u tim razlikama pokažemo dostojni ljubavi Božije poštujući u svakome ono što je Bog stvorio, a to je ČOVJEK!!!“
MIR JE NAŠ PUT
(Anesa Džinić Odobašić)