Malo snijega i visoke temperature za ovo doba godine ni po cemu ne podsjecaju na januarske zime koje smo imali proteklih godina.
Sudeci po izvjestaju britanskih klimatologa – ubuduce su moguci, cak i vjerovatni – snazniji tajfuni, poplave u oblastima na nizim nadmorskim visinama i sve vece suse.
Britanski strucnjaci isticu da je 60 posto sansi da 2007. godina bude najtoplija u historiji zahvaljujuci visokom stepenu ispustanja gasova koji izazivaju efekt staklenika i pacifickog El Ninja, koji ce trajati, prema svim ocekivanjima, i do maja ove godine.
Temperaturne studije za 2006. jos nisu zavrsene, ali najnoviji podaci ukazuju da je deset najtoplijih godina, pocev od 1850., bilo bas u prosloj deceniji. Shodno tome, prosla godina bi trebalo da bude sesta na listi najvisih prosjecnih temperatura, a projekcije za 2007. kazu da nikada nece biti toplije…
Cak i u trenutku kada snazne zimske oluje zahvataju zapadne dijelove Sjedinjenih Drzava, u najvecem dijelu zemlje zemlje je neobicno toplo.
Prvi put za 130 godina, u New Yorku nema snijega. U Washingtonu, tresnje samo sto nisu izbeharale, a botanicari primjecuju da su neke juzne vrste cvijeca pronadjene u sjevernijim krajevima.
â€ÂÂBilo je ocekivano da u najvecem dijelu zemlje temperature u decembru budu toplije nego sto je to normalno. Medjutim, ocekivali smo da ce se to promijeniti u januaru”, kaze meteorolog Berni Rejno.
Korist od visokih temperatura za mnoge u Sjedinjenim Drzavama je to sto su cijene sirove nafte pale na najnizi nivo od sredine 2005. godine. Ajra Epstin, broker na Njujorskoj berzi kaze da je blaga zima na sjeveroistoku omogucila da se stvore znacajnije zalihe nafte i da je to bila sreca u 2006. godini.
Analiticari vjeruju da ce cijene nafte ostati na sadasnjem nivou, bez obzira na to sto mnogi koji zive na americkoj istocnoj obali nikada u zivotu nisu dozivjeli blazu zimu.
(FENA)