Zastupnički dom Federalnog parlamenta danas je na sjednici podržao Prijedlog Prostornog plana FBiH za razdoblje od 2008. do 2028. godine, koji je obvezujući dokument za reguliranje odnosa prostornog uređenja na teritoriji Federacije BiH, a Odlukom koja je njegov sastavni dio, utvrđuju se uvjeti korištenja, uređenja, izgradnje i zaštite prostora i definira način njegove realizacije.
Naime, ovim planom je cilj da se prevaziđu planska rješenja iz 1981. godine i poveća kvalitetu življenja.
”Ovo je nakon Ustava FBiH najvažniji dokument, čija je ukupna vrijednost 2.750.000 KM. Do sada je potrošeno oko dva milijuna KM”, kazao je federalni ministar prostornog uređenja Desnica Radivojević, navodeći da se plan donosi nakon 12 godina.
Prostor je najvredniji resurs
S Prostornim planom, ističe, reguliraju se sektorske oblasti svih resursa i one se planski reguliraju u smislu dugoročnog održivog razvoja.
”Prostor je najvredniji resurs. Bez jednog planskog dokumenta i pametnog planiranja nema pravilnog i ravnomjernog razvoja u Federaciji BiH”, rekao je Radivojević i dodao kako se pri izradi Prostornog plana „nije zadiralo u županijske nadležnosti, već samo ono što je po zakonu na federalnoj razini“.
Potvrdio je da su stvorene pretpostavke za izradu svih dodatnih planskih dokumenata koji će uslijediti nakon usvajanja ovog prostornog plana Federacije BiH.
Ministarstvo prostornog uređenja FBiH je nositelj pripreme plana, dok su nositelji izrade plana IPSA institut, Urbanistički zavod BiH i Ecoplan-Mostar.
Zastupnik SDP-a Mirko Pejanović kazao je da su planovi ove vrste i strateški razvoj i da pripadaju skupini dokumenata koji su najvažniji u sferi razvoja jedne zajednice, društva.
”Dugoročni plan definira i zakonski određuje namjenu prostora kao resursa. Bez te namjene ne mogu se drugi planovi planirati i zato smatra pored prijedloga iz nevladinog sektora da trebamo usvojiti ovaj plan”, kazao je Pejanović.
Isključena Diva Grabovica, Rujište, Drežnica i Žepče
Naime, Udruženje građana Fondeko i Eko akcija uputili su zastupnicima govoreći zbog čega ponuđeni plan ne treba usvojiti. S obzirom na to da nije donesena Dugoročna strategija razvoja ni BiH ni FBiH smatraju da se plan ne treba usvojiti jer se njegovoj izradi pristupa kako kažu nakon usvojene strategije.
Također, ova udruženja navode da Prostornim planom nisu uključena najvrednija područja kao što su Diva Grabovica, Rujište i Drežnica.
Ispred građana Žepča izrazio je nezadovoljstvo zastupnik HDZ-a BiH Davor Pehar ističući da se pri izradi ovog plana nije vodilo računa o interesima Žepča.
Podsjećamo, Vlada Federacije BiH je ovog tjedna utvrdila amandman na Prijedlog prostornog plana Federacije BiH za razdoblje 2008. do 2028. godine koji postaje sastavni dio ovog prijedloga.
Amandmanom se u tekstualni i grafički dio Prijedloga prostornog plana Federacije BiH za ovo razdoblje uvrštavaju potencijalne lokacije za gradnju hidroelektrana Dobrinje, Visoko 1 i Mulići, svaka instalirane snage od 9,28 MW. Za ove objekte navedena je i obveza izrade studijske dokumentacije u prve četiri godine nakon donošenja plana.