Poveži se putem

Žepče

Izvještaj sa 16. sjednice OV Žepče iz perspektive urednika portala Zepce.Ba

Objavljeno

-

Na osnovu člana 57. Poslovnika o radu Općinskog vijeća („Službeni glasnik Općine Žepče“, broj: 4/09/) u utorak 29. aprila 2014. godine održana je 16. sjednica Općinskog vijeća Žepče. Iako je vijećnik Fadil Jahić zatražio da se u dnevni red sjednice uvrsti posebna tačka “Rasprava na temu elektronski ispad Mate Radića”, većinom glasova usvojen je predloženi dnevni red bez izmjena.

Prva tačka dnevnog reda bila je “Izvještaj JP “Komunalno” d.o.o. Žepče za 2013. godinu. Nakon pitanja vijećnika koja se odnose na kvalitet i ispravnost vode, odvoz smeća i ostala pitanja vezana za rad ovog preduzeća, te predstavljanja izvještaja direktora Komunalnog Mirka Šumića i osvrta načelnika Zovke, vijećnici su većinom usvojili ovaj izvještaj i ocijenili ga pozitivnim.

Direktor JP Komunalno Žepče, Mirko Šumić

Druga tačka se odnosila na godišnji izvještaj JZU “Gradska ljekarna” Žepče za 2013. godinu. I ovaj izvještaj je usvojen i okarakterisan kao dobar, uz konstatacije vijećnika bošnjačke nacionalnosti da u ovoj ustanovi nije ispoštovan nacionalni balans koji bi bio prihvatljiv za sve stanovnike naše općine. Saglasni su svi da bi se u budućem periodu trebalo povesti više računa o zastupljenosti svih konstitutvnih naroda prilikom upošljavanja novih radnika u ovu ustanovu.

U trećoj tačci je predstavljen izvještaj o radu JU “Centar za socijalni rad” Žepče za 2013. godinu. Nije bilo nekih većih primjedbi vezanih za rad Socijalnog i njenog direktora Edina Šišića koji je odgovorio na sva vijećnička pitanja, te je i ovaj izvještaj ocijenjen kao dobar.

Direktor JU “Centar za socijalni rad” Žepče, Edin Šišić

Četvrta tačka je, iz naše perspektive, bila najzanimljivija. Godišnji izvještaj o radu JU “Dom kulture” predstavio je prvi čovjek ove ustanove Mato Radić. Mlad i neiskusan direktor, pomalo i naivan kako su ga ocijenili vijećnici, nespretno je sačinio i predstavio izvještaj ove jako komplikovane ustanove. Bilo je dosta nepravilnosti, nejasnoća, kao i tehničkih grešaka u izradi i prezentaciji izvještaja. Uprkos očekivanjima svih prisutnih u sali Općinskog vijeća, Radić se nije ni osvrnuo na “elektronski ispad” i sa osmijehom na licu ga izbjegao. Naravno, to je izazvalo buru negodovanja, reakcija i pitanja.

Prvi za riječ se javio Asim Sinanović, predsjednik kluba SDA i pojasnio niz nepravilnosti napravljenih u ovom izvještaju. Bez zaglavlja, ikakvog reda, bezbroj tehničkih grešaka, kao i najvažnije stvari: bez potpisa predsjednika Upravnog odbora, Sinanović je izvještaj ocijenio kao loš, te u ime Stranke demokratske akcije iskazao nezadovoljstvo i konstatovao da ga vijećnici ove stranke neće usvojiti. Osvrnuo se i na činjenicu da gospodin Radić ni jednom riječju nije spomenuo aferu “Elektronski ispad” i osudio ga, kao i podsjetio da SDA stoji iza svog saopštenja za javnost sačinjenog na vanrednoj sjednici OIO u kojem najoštrije osuđuju istupe direktora Radića.

Predsjednik kluba SDA. Asim Sinanović

Nakon Sinanovića, za riječ se javio vijećnik SDP-a Kemal Mehinagić koji se više osvrnuo na uređivačku politiku Radio Žepča. Naime, u zadnih 5 mjeseci SDP je izvršio istraživanja koja su pokazala da Radio Žepče, iako je zamišljen i osnovan kao multietnički medij, servis svih građana Žepča, u praksi je zajednički samo u tragovima. Najveći akcenat je opet bio na nacionalnom balansu ove ustanove.

Vijećnik SDP-a, Kemal Mehinagić

Kao repliku na izlaganje dr. Mehinagića, za riječ se javio Marinko Tokić vijećnik HDZ-a BiH Žepče koji je osudio Mehinagića nazvavši ga nacionalistom, te pohvaio rad Radio Žepča i ocijenio ga kao multietnički medij u kom je zastupljen program za sve narode i stanovnike Žepča.

Vijećnik HDZ-a, Marinko Tokić

Poslije Tokića, za govornicu je izašao i predstavnik HDZ-a 1990, Franjo Mostarac. Mostarac se više osvrnuo na izvještaj, te uz niz nejasnoća vezanih za finansijsko poslovanje Doma kulture, te “isprevrtanost” informacija navedenih u izvještaju, radi neiskustva direktora, u ime “Devedesetke”, ovaj put podržao godišnji izvještaj o radu. Što se tiče “ispada” direktora Radića okarakterisao ga je kao “gaf” koji se nije smio desiti direktoru javne ustanove, ali je umanjio ispad navodima da je društvena mreža osmišljena tako da svako ima pravo iznositi bilo kakve informacije, a da uz to nema nikakve odgovornosti. Nadam se da je gospodin Mostarac samo zaboravio na mlađe potomke i nije baš promislio, jer je ovom izjavom oslobodio krivične odgovornosti pedofile, zlostavljače, rasne i nacionalne diskriminatore, cyber kriminalce itd., da ne nabrajam dalje.

Ivica Penić, vijećnik HDZ-a BiH Žepče je isto imao potrebu progovriti na ovu temu. Penić se složio sa Asimom Sinanovićem da se ne trebaju dizati bilo kakve tenzije, te da treba graditi suživot i bolje životne uslove za sve naše građane. Penić je zamolio i pozvao direktora Radića da svima objasni o čemu se radi i šta je htio postići objavom spornog dokumenta iz svoje perspektive. Kako je istakao Penić, vijećnici nemaju mandat da bilo kome sude i da je za to nadležan sud koji, ako ima osnove, treba da sudi u ovom slučaju.

Vijećnik HDZ-a, Ivica Penić

Nakon Penića za riječ se javio Oliver Radoš, vijećnik HDZ-a BiH Žepče. On se na početku osvrnuo na izvještaj Doma kulture i komentarisao rad kablovske televizije koji je u izvještaju šturo napisan. Pominjao je i dug od 28.000 KM o kojem nije napisana ni jedna riječ u izvještaju. Predložio je da u idućem izvještaju direktor napravi uporedne tablice koje bi pokazale prijašnje upoređeno sa današnjim stanjem Doma kulture. Vezano za “ispad”, Radoš je pozvao direktora Radića da razjasni ovaj slučaj prisutnim na ovoj sjednici.

Vijećnik HDZ-a i predsjednik kluba HDZ-a BiH Žepče, Oliver Radoš

Napokon, na govornicu izlazi Mato Radić. “Šta da kažem u ovom dijelu “Elektronski ispad” kako neko kaže? U ovom dijelu ja mogu samo reći da izražavam žaljenje, u smislu ako sam nekom narušio, da kažem, osjećaj nekom Bošnjaku, da sam narušio tako nešto. Ustvari, ako ga je netko pogrešno informirao i tako. E sad preću samo na situaciju, znači, evo pred zakonodavnim tijelom, šta i kako. Znači, fejsbuk, vidio dokumenat, dao mi opciju … Da li da ga volim, da li da ga komentiram, da li da ga podijelim … Nije mi bilo interesantno ni prvo, ni drugo. Bilo mi je interesantno da ga stavim na svoj portal, na svoju stranicu, čisto da ga pročitam o čemu se radi (inače se ne može pročitati ukoliko se ne podijeli). Doš'o je kod mene na stranicu, znači, vidjeli su ga moji prijatelji i njihovi prijatelji. Što za bilo koji drugi dokumenat smatram da, a i za taj, znači ako sam ja od svog prijatelja uzeo novine, evo da uporedimo, znači, pročitao ih i dao svom prijatelju dalje da ih pročita. Znači, ja ne mogu, a ne bih ja trebao bit’ odgovoran za vjerodostojnost informacije, tako da u tom dijelu, ovaj, evo kažem takva se situacija desila, znači, meni je omogućeno bilo znači i lajkovanje, i komentiranje i podjela tog dokumenta. Ja sam se odlučio samo da preuzmem sebi na profil, bez da koga uvrijedim, nego čisto iz znatiželje, jer sam, evo kako kažu ljudi, bio mal i nisam, hvala Bogu, bio na tim, u tim aktivnostima tih devedesetih godina, ali evo kažem, žao mi je u tom smislu ako sam povrijedio osjećaj nekog Bošnjaka i ako mu je prezentirano na taj način da sam ja izrazio, ili aludirao na nekakvu mržnju. Žao mi je i zbog ustanove koju predstavljam zbog tog što se na taj način desilo, al’ mi jednostavno vratit se ne možemo u ovom trenutku šta je tu je, idemo dalje i to je to što se tog dijela tiče.”, rekao je u svom obraćanju direktor JU Dom kulture, Mato Radić.

Direktor Doma kulture Mato Radić

Poslije Radića, riječi osude su stigle i od vijećnika SDP-a Senada Mehića koji je obrazložio zašto je trebala biti uvrštena posebna tačka dnevnog reda, kako bi razdvojili izvještaj o radu od odgovornosti za javne istupe direktora jedne javne ustanove za kulturu.

Nakon pitanja i komentara vijećnika, predsjedavajući OV-a je ponovo dao riječ Radiću kako bi odgovorio na pitanja vezana za izvještaj Doma kulture.

Na kraju ove tačke većina se složila da ima nepravilnosti u izvještaju, te da se direktoru Radiću da još jedna šansa kako bi nedostatke popravio. Vijeće je usvojilo prijedlog da se o ovom izvještaju ponovo raspravlja u nekoj od narednih sjednica.

Peta tačka dnevnog reda je bila izvještaj o radu JP “Veterinarska stanica” Žepče za 2013. godinu. Obzirom da je ovo najslabija karika žepačkog javnog sektora sa ogromnim gubicima u protekle dvije godine, a nakon neuspješne privatizacije i ogromnih napora Općine Žepče da se pomogne ovom preduzeću, podržan je prijedlog žepačkog načelnika Mate Zovke da se pokuša sa drugim krugom privatizacije, a na kraju i sa neposrednom pogodbom kako bi se bar sačuvala radna mjesta uposlenih u JP “Veterinarska stanica”.

U nastavku sjednice usvojen je i izvještaj Gender akcionog plana za period 2012.-2014. godina, te da se po isteku izvrši revidiranje u toku ove godine.

I ostali prijedlozi u preostalim tačkama su usvojeni.

Sve u svemu, kroz skoro sve tačke dnevnog reda, se provlačila teza bošnjačkih vijećnika o nacionalnom (de)balansu uposlenih u javnom sektoru i, može se reći, da je generalni zaključak bio da se u budućem periodu vodi računa prilikom zapošljavanja novih kadrova da se to stanje popravi u čemu su se skoro svi prisutni složili.

{gallery}ov-2904{/gallery}

Copyright © 2002 - 2023 Zepce.ba portal