Jedan od četvorice turskih hafiza koji na preporuku Turske islamske zajednice ramazan provode u našoj zemlji jeste i Iljas Jildiz (Ilyas Yildiz) iz Trabzona. Turski hafizi u ramazansku posjetu došli su u goste medžlisima Islamske zajednice u Tešnju, Maglaju, Goraždu i Žepču. Hafiza Jildiza ugostio je Medžlis Žepče.
S Kur'anom se počeo družiti sa 13 godina, a hafiz je postao u 15. godini. To mu je, kako kaže, u neku ruku odredilo i pravac u kojem je otišlo njegovo daljnje školovanje za imama, koje i danas usavršava.
Dubok trag
Ovo mu je prvi put da ramazan provodi van kruga svoje porodice i svoje zemlje. No, na preporuku Turske islamske zajednice odlučio je spoznati običaje i tradiciju muslimana van svoje države. O Bosni i Hercegovini čuo je mnogo. Kroz literaturu se upoznao da je utjecaj Osmanlija ostavio duboki trag među muslimanima u BiH, u šta se uvjerio vidjevši arhitekturu, običaje, tradiciju…
Kaže da se ramazan u Bosni ne razlikujue mnogo od ramazana u Turskoj. Ono što je možda dugačije jesu gužve na ulicama turskih gradova, posebno uoči iftara. Govoreći o specijalitetima koje je u našoj zemlji probao za iftare i sehure, kaže da je primijetio da se u Bosni mnogo više jede meso.
Ponovni dolazak
U njegovoj zemlji više pažnje poklanjaju specijalitetima od povrća, posebno riže, koja je nezaobilazna na turskom meniju. Također, dodaje da Bosanci više uživaju u kafi, za razliku od Turaka kod kojih je po tradiciji čaj na prvom mjestu.
Kaže da je u Žepču naišao na veliko gostoprimstvo te nakon samo nekoliko dana više se ne osjeća gostom, nego kao da je u svom rodnom Trabzonu. Dodaje da bi ponovo vrlo rado prihvatio ponudu da dođe u našu zemlju.
Bajram u dvije države
U ramazanu, hafiz Jildiz danju uči mukabele u žepačkim džamijama, a teravije klanja prilikom posjete lokalnim džematima. Planirano je i da obavi itikaf u centralnoj gradskoj Ferhat-pašinoj džamiji u Žepču. Bajram-namaz klanjat će u Žepču, a nakon toga, nada se da će, ipak, prvi dan Bajrama provesti u krugu svoje porodice u gradu Rize, gdje živi i radi.