U organizaciji Razvojne agencije Žepče održan je okrugli stol pod nazivom „Aktivno sudjelovanje žena u javnim poslovima mjesne zajednice“, a u okviru projekta „Jačanje socioekonomske ravnopravnosti žena u ruralnim mjesnim zajednicama“ koji se financira iz sredstava FIGAP programa.
Gošće su bile Ružica Jukić Ezgeta , diplomirana pravnica i Gabrijela Delihasanović, diplomirana ekonomistica, članice Udruženja izbornih zvaničnika u BIH i suradnice društva Hrvatska žena iz Zagreba podružnica Žepče. Pozivu su se odazvali brojni gosti; predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti općine Žepče, javnih ustanova i poduzeća , nevladinih organizacija i članice neformalnih ženskih skupina sa općine Žepče. Razgovarano je o potrebama aktivnijeg sudjelovanja žena u javnim poslovima mjesne zajednice, zadaći vladinih i nevladinih organizacija da potaknu žene u mjesnim zajednicama da sudjeluju u procesima odlučivanja na lokalnoj razini i time doprinesu boljem položaju žene. Naglašena je potreba donošenja pravila kojim bi se propisi, posebno zakoni, implementirali i proveli u praksu na općinskoj razini vlasti. Izneseni su i primjeri dobre prakse iz mjesnih zajednica Vinište i Želeća u općini Žepče gdje su na čelu žene koje već godinama uspješno obavljaju povjerenu im zadaću. Predstavljen je i rad Centra za majke „Plamen“ iz Zavidovića koji je osnovan od strane žena i koje su uspješno provele projekt „Ekonomsko osnaživanje marginalizovanih žena“. Prezentiran je Gender akcioni plan općine Žepče 2012.-2014.godina koji je uradila Razvojna agencija Žepče i Gender radna grupa Općine Žepče, i prihvaćen od Općinskog vijeća Žepče.
Na okruglom stolu u Žepču usvojeno je više preporuka za poboljšanje rada i uključenosti žena u javno odlučivanje u mjesnim zajednicama. Potrebno je definirati općinskim odlukama pravila o organiziranju javnih konsultacija sa mjesnim zajednicama prilikom donošenja odluka , propisa , planova u cilju aktivnog sudjelovanja žena u javnim poslovima u mjesnim zajednicama. Također, neophodno je razmotriti mogućnosti formiranja drugih službi ili institucija kao što su servisi za mjesne zajednice, pravna pomoć i ostale administrativne usluge, i pravni centri-savjetovališta za žene. Dana je preporuka da se izvrše izmjene postojećih općinskih propisa kojima se reguliraju pitanja mjesne zajednice u cilju uvođenja kvote na izbornim listama za organe u mjesnim zajednicama koji se biraju tajnim glasovanjem s ciljem aktivnog uključivanja žena u organe mjesne zajednice. Također , neophodno je procijeniti i usuglasiti utjecaj financijske reforme općinskog proračuna na prava žena i njihovo sudjelovanje u procesima odlučivanja u mjesnim zajednicama. Treba što prije planirati grantove u Općinskom proračunu za žene, iz kojih bi se financirali ili sufinancirali projekti čiji su nositelji žene ili koji su namijenjeni ženama. Ovi zaključci bit će upućeni općinskom načelniku i općinskom vijeću u Žepču od kojih se očekuje da podrže pokrenutu inicijativu i daju svoj dprinos u što bržoj implementaciji donesenih zaključaka.