Komisija za procjenu štete utvrdila je na području Žepča, tokom prošlogodišnje prirodne katastrofe, oko 28 miliona maraka štete. I dalje se radi na sanaciji i izgradnji kuća, a za normalan opstanak, naročito na području Željeznog Polja, ključna je izgradnja i obnova infrastrukture.
Iako je nakon godinu dana vidan napredak na sanaciji oštećenih puteva i kuća na području Željeznog Polja, potrebno je investirati još mnogo kako bi se spriječio daljnji odron zemljišta, naročito u blizini putne komunikacije.
Mašine su intenzivno angažovane na izgradnji podzida, te se radi na dugoročnim rješenjima za izgradnju i popravak puteva. U toku je saniranje riječnog korita prema putu M-17, ukupne dužine oko 1.500 metara, od sredstava odobrenih od Svjetske banke, a dio novca bit će iskorišten za sanaciju puta prema selu Jastrebac.
Kako je kazao Muhamed Jusufović, predsjedavajući Vijeća Općine Žepče, 240.000 maraka namijenjeno je za taj put – uradit će se oko 500 metara betonskih zidova, a ostatak će ići za most u Čolama.
Na području općine Žepče u potpunosti su uništena 84 stambena objekta, a mnogi su do sada sanirani. Najveći problem predstavljaju kuće koje se nalaze u tzv. crvenoj i narandžastoj zoni.
“Ovdje imamo 25 objekta koji se grade, jedan dio smo riješili putem Fonda solidarnosti, Federalnog ministarstva raseljenih i Islamske zajednice, a dva objekta su urađena donacijom iz Tešnja”, kazala je Brigita Lovrić, pomoćnica načelnika Općine Žepče u Službi za graditeljstvo i prostorno uređenje.
“TIKA je već obnovila 45 kuća i ambulantu, a ima dobrih naznaka da će oni učestvovati u izgradnji ovog puta M-17 Biljevina i lager Jastrebac”, dodaje Jusufović.
U toku je također izgradnja 25 kuća u naselju Golubinja uz magistarlnu cestu M 17 za žitelje iz Željeznog polja čije su kuće u potpunosti uništene. Sredstva za izgradnju ovih kuća je osigurao švicarski Karitas, a prema očekivanjima nadležnih, ključeve u ruke bi mogli dobiti već tokom septembra, kada bude riješen problem snabdijevanja vodom i električnom energijom.