Građani Hrvatske se još jednom, na 23. godišnjicu pada Vukovara, prisjećaju stradanja tog grada 1991. godine. Pod geslom “Vukovar, mjesto posebnog pijeteta” u Vukovaru se danas prigodnim komemoracijskim programom, te Kolonom sjećanja u kojoj će na hiljade ljudi proći od vukovarske Opće bolnice do pet kilometara udaljenoga Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata, obilježava 23. godišnica stradanja toga grada u Domovinskom ratu.
Bitka za Vukovar, u kojoj su, prema podacima vukovarske bolnice, do sloma odbrane grada 18. novembra 1991. ubijena ili poginula 1.624 branitelja i civila, te ranjeno njih 1.219, počela je 25. augusta, kada su JNA i srpske paravojne formacije krenule u opći tenkovsko – pješadijski napad. Prema podacima bolnice, u agresiji na Vukovar i okupaciji toga grada ubijeno je ili poginulo oko 3.600 branitelja i civila.
Opkoljeni grad branilo je oko 1.800 pripadnika Zbora narodne garde i policije, te dobrovoljaca HOS-a koji su bili pripadnici 204. brigade Hrvatske vojske.
Nakon što je agresor zauzeo Vukovar, koji je potpuno razrušen, protjerano je oko 22 hiljade Hrvata i pripadnika ostalih narodnosti, a u srpske logore odvedeno je nekoliko hiljada branitelja i civila.
Nad zatočenim vukovarskim braniteljima i civilima počinjeni su mnogi zločini, a na nekadašnjem poljoprivrednom dobru “Ovčara”, između ostalog, ubijeno je 200 branitelja i civila odvedenih 19. novembra iz vukovarske bolnice. Oni su zakopani u masovnoj grobnici.
U spomen na stradanje Vukovara u Domovinskom ratu Hrvatski sabor proglasio je 2009. godine 18. novembar Danom sjećanja na žrtvu Vukovara.
Svim žrtvama poklonit će se Hrvatska, a mnogi su građani i došli u grad i bit će u Koloni sjećanja vukovarskim ulicama. U Vukovaru će biti i predsjednik, premijer i cijela Vlada Republike Hrvatske.
Sarajevo odalo počast žrtvama
Na trgu ispred Katedrale Srca Isusova u Sarajevu sinoć je obilježena 23. godina sjećanja na žrtve zločina počinjenih tokom rata u Vukovaru. Cilj akcije posvećene svim žrtvama silovanja u Vukovaru je skrenuti pažnju na njihov status.
O patnjama žena, preživjelih žrtava ratnog silovanja i stigmi koju trpe u postratnom patrijarhalnom okruženju ne smije više da se šuti, poručili su organizatori ovog događaja iz Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) u Sarajevu.
Na trgu ispred Sarajevske katedrale oni su istaknuli velike crne transparente na kojima je pisalo: “Odajmo počast žrtvama”, “Nacionalizam ubija”, te najuočljiviji transparent: “Pravda za sve žene preživjele žrtve silovanja u ratu”.
Slična akcija bit će izvedena danas u Zagrebu, gdje će se članovima UDIK-a pridružiti aktivistice Centra za žene žrtve rata ROSA, a dan kasnije će aktivisti udruženja posjetiti Vukovar i odati počast žrtvama zločina.
I Žepčaci se sjećaju žrtava Vukovara
I u Žepču na centralnom spomen-obilježju poginulim pripadnicima HVO-a na prigodan način, paljenjem svijeća i polaganjem cvijeća i vijenaca, Žepčaci su se prisjetili svih vukovarskih žrtava.