Dana 22. aprila u ime Misije OSCE-a u BiH (Organization for Security and Cooperation in Europe Bosnia & Herzegovina), gdin. Alen Ćosić je zajedno sa nekoliko članova OMS-a Žepče (Odbor za međureligijsku saradnju) organizovao posjetu Banjaluci, a sve na inicijativu učenika iz Žepča i Maglaja.
Učenici srednjih škola iz Žepča i Maglaja prvobitno su posjetili samostan Marija Zvijezda i red trapista gdje je posjetitelje svesrdno dočekao fra Franjo. Trapisti pripadaju monaškoj obitelji koja slijedi Krista živeći po Pravilu sv. Benedikta iz Nursije. Nadimak “trapisti” dobili su po reformskom pokretu koji je započeo u XVII stoljeću u francuskom cistercitskom samostanu Notre Dame de La Trappe u Normandiji. Trapisti su kontemplativan red u Katoličkoj crkvi koji služi Bogu i braći ljudima šutnjom, molitvom i tjelesnim radom. Opatija “Marija Zvijezda” (Mariastern) je samostan trapističkog reda u Bosni nedaleko Banja Luke. Utemeljio ga je sluga Božji Franz Pfanner u drugoj polovici XIX stoljeća. Godine 1869. grupa od 7 monaha iz njemačke opatije Mariawald došla je u Banju Luku i osnovala trapistički samostan “Marija Zvijezda”. Prvi poglavar bio je Don Franz Pfanner.
U sklopu aktivnosti ‘Dani otvorenih vrata’ srednjoškolci iz Žepča i Maglaja su posjetili i Narodnu skupštinu Republike Srpske. Sa historijatom, ustrojstvom i načinom rada Skupštine učenike je upoznao generalni sekretar gdin. Marko Adžić. Učenici su ima priliku razgovarati i ostavljati pitanja narodnim poslanicima, potpredsjedniku Senadu Bratiću, te poslanicima iz pozicije i opozicije Branislav Borenović, Zdenka Gojković i Davor Šešić.
Sljedeće mjesto obilaska bila je Ferhat-pašina džamija u Banjaluci, čija je obnova završena. Ferhat-pašina ili bolje znana kao Ferhadija džamija je bila centralni objekat u Banjaluci. Zgrada je odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH proglašena nacionalnim spomenikom. Izgrađena je 1579. godine u klasičnom osmanskom stilu i predstavlja jedno od najuspješnijih arhitektonskih ostvarenja bosanske arhitekture XVI stoljeća. Izgradnju džamije je finansirao Ferhat-paša Sokolović. U kompleksu Ferhadije su se također nalazila i 3 turbeta: Ferhat-paše, njegove unuke Safikadune i njegovih bajraktara. Ferhadija je uvrštena u kulturnu baštinu Bosne i Hercegovine 1950. godine, a kasnije je bila uvrštena na listi spomenika svjetske baštine pri UNESCO-u (nulta kategorija kulturnog spomenika).
Na kraju su učenici posjetili Saborni hram Crkva Svete Trojice. Izgradnja hrama trajala je od 1925. do 1929, a svečano je osvećena na Spasovdan 1939. godine. Početkom devedesetih godina banjalučka crkvena opština dobila je dozvolu za obnovu porušenog hrama. Obnova hrama započela je 1993. godine kada su osveštani temelji. Ovaj svečani čin obavio je patrijarh srpski Pavle sa arhijerejima i sveštenstvom Srpske pravoslavne crkve. Hram je obnovljen pod imenom Saborni hram Hrista Spasitelja, jer je u međuvremenu u Banjoj Luci (1963—1969) izgrađen hram koji je dobio ime Svete trojice.
Cilj ovog projekta jeste upoznavanje učenika sa svim nacionalnim i konfesionalnim raznolikostima u Bosni i Hercegovini. Kako ističe profesor katoličkog vjeronauka i sekretar OMS-a Žepče, Branko Radoš, ovakve posjete su od velike važnosti kako bi se eliminisale predasude o konfesijama koje nisu u većini u mjestima gdje učenici žive.
-“Sve tri vjerske kuće su nas dočekale najprijatnije, sva tri propovjedača vjera su u suštini rekla isto. Da smo svi ljudi, da svi vjerujemo u Boga, i da za sve važe ista prava. To mi se jako sviđa jer znam da ne postoji mogućnost da su se dogovarali šta će reći. Pričali su nama, mladim ljudima, jer na mlađima svijet ostaje. Možda našim precima nisu dovoljno ukazivali na važnost ove jednakosti i ovog zbližavanja, ali čovjek se odgaja dok je živ. Ko ima volje za ovo, shvatit će. Ja sam danas mnogo naučio, postavio sam i poglede za dalje.” – rekao nam je učenik Srednje mješovite škole Žepče, Ajdin Čaušević.
Doista je moguće ne dijeliti ništa i nikoga, već sve vidjeti kao stvorenja Jednog!!!
https://youtube.com/watch?v=bye7jYWBZFc
(Anesa Džinić/Zepce.Ba)