JU „Dom zdravlja sa stacionarom Žepče“ je od 1.11.2024.godine u sklopu projekta pod nazivom „HEARTS“ – „Jednak pristup zdravstvenim uslugama za sve ranjive skupine“ angažirao dodatnog logopeda i psihologa koji pružaju usluge rane intervencije djeci s poteškoćama u razvoju kako bi se smanjile liste čekanja na tretman.
Naime partneri u prekograničnom području se susreću s identičnim problemima i izazovima zbog nedostatka resursa za pružanje kvalitetnih i pravovremenih usluga za djecu s teškoćama u razvoju i njihove obitelji. Jedan od glavnih ciljeva je osigurati ranu intervenciju koja će unaprijediti kognitivni, emocionalni i fizički razvoj djece. Projekt predstavlja značajan iskorak u osiguravanju inkluzivnijeg i pristupačnijeg zdravstvenog sustava, u kojem će svako dijete imati jednake mogućnosti za razvoj i uspjeh, a također će omogućiti umrežavanje, razmjenu iskustava i prijenos znanja između pružatelja usluga.
Osim što će se kroz projekt ojačati kapaciteti zdravstvenih ustanova i stručnjaka u pružanju usluga djeci s poteškoćama u razvoju, jako je bitno da se poveća i svijest šire javnosti o važnosti rane intervencije i integracije djece s poteškoćama u zajednicu. Problem sa kojima se susreću sve zdravstvene ustanove, pored nedostatka stručnih kadrova, jeste pasivnost roditelja kao i nepriznavanje problema koje ima njegovo dijete. Projektom će se nastojati aktivnije educirati cijela lokalna zajednica, a posebno roditelji da što ranije prepoznaju problem kako ne bi bilo kasno za intervenciju.
Jedna od značajki projekta jeste i formiranje mobilnih timova stručnog osoblja koje će u područnim ambulantama u Željeznom Polju, Begov Hanu i Ozimici raditi s djecom ali i roditeljima u prepoznavanju i tretiranju problema kod djece s poteškoćama u razvoju.
Pozivaju se svi roditelji koji su prepoznali ili sumnjaju da njihovo dijete ima poteškoće u razvoju da se obrate u Centar za mentalno zdravlje svakim danom od 7 do 15 sati kako bi dobili stručnu pomoć.
Projekt HEARTS je odobren za financiranje u okviru programa prekogranične suradnje INTERREG VI-A IPA Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2021. – 2027. Partneri na projektu su Centar za pružanje usluga u zajednici Vukovarsko-srijemske županije u svojstvu vodećeg partnera, Razvojna agencija Vukovarsko-srijemske županije, Razvojna agencija Žepče, Dom zdravlja sa stacionarom Žepče i Udruženja roditelja djece s poteškoćama u razvoju Podgorica. Trajanje projekta je 30 mjeseci, a ukupan proračun za sve projektne partnere iznosi 1.716.255,00 €, od čega EU financira 85% dok 15% sufinanciraju partneri na projektu.
RAŽ