Hvala Allahu dž.š. koji je odredio početak i kraj svemu što postoji, a On Uzvišeni je Bezpočetni i Beskrajni.
Salavat i selam Poslaniku i Vjerovjesniku Muhammedu (s.a.v.s) donosim.
Poštovana braćo i sestre!
Sa zalaskom sunca u subotu iz naših kuća, mahala, sela i gradova odlazi mubarek ramazan, a na druga vrata nam dolazi bajram.
Žal za ramazanom i radost bajramska su u našim srcima pomiješana, a takvo stanje duha našeg jest i jedan od ciljeva da svoju bogobojaznost ojačamo. A bogobojaznost je stanje naše duše u kojoj se smjenjuju neprestano dva osjećaja; strah da nikada nismo tako dobri koliko bi mogli biti i da nas dragi Bog s pravom može kazniti, i nada da nismo toliko loši koliko bi mogli biti, te da nas Svemilosni iz Svoje ogromne milosti može pomilovati i u džennetske, edenske vrtove smjestiti.
Ovakvo stanje naše duše nas čini da u svojim govorima, kao i razgovorima, budemo mehki, oprezni, lahkih riječi i rečenica punih nade kako za sebe tako i za drugog i drugačijeg. Jer naučili smo u mubarek Ramazanu, da niko siguran nije, ali i da svako ima pravo da se nada. A, kako reče jedan pjesnik:
„A Bog znade ko je kakav – samo On – nek udijeli milost vječnu robu Svom“
Kroz post mubarek mjeseca ramazana smo se do maksimuma približili svom Gospodaru i Njegovoj milosti i pobjegli od svog šejtana (sotone) na bezbijednu udaljenost, ali gle, to približavanje svome Tvorcu, učini nas bliže i svome Iskonu, svojoj ljudskosti, pa postanemo bliži jedni drugima. A ovo sve unosi toplinu u naše duše i rastjera hladnoću i smrznutost, koju samoća u odnosu na Boga dragog i na druge ljude, donosi.
Zato je Bajram proljeće naših duša, spektar boja, koji se pred našim duhovnim očima smjenjuju kao na pozornici, a mi puni optimizma i nade.
No, da bi boje optimizma trajale do narednog ramazana, trebamo da nastavimo da postimo od oholosti, zavidnosti, od gibeta i trača, od laži i lažnih optuživanja, od mržnje, zlih i ružnih misli, govora i djela i radost bajrama će trajati do narednog ramazana.
Poslanik reče: „Vjeruj i u tome ustraj!“
U to ime svim muslimanima i muslimankama, braći i sestrama po Ademu i Havi, želim hairli sretan i radostan ramazanski bajram riječima:
Bajram šerif mubarek olsun!
Glavni imam MIZ-e Žepče, Džafer-ef. Gračić, Žepče, 29. mart 2025. godine