Poveži se putem

Žepče

Informacija o gradskom centralnom grijanju

Objavljeno

-

Dana 24.12.2024. god. smo obavijestili korisnike gradskog centralnog grijanja o problemima u radu gradske kotlovnice. Tom prilikom smo naveli da bi problem trebao biti riješen do večeri istoga dana. Kao što je očito, problem nije riješen do danas 27.12.2024. god. pa korisnicima grijanja dajemo pojašnjenje o razlozima tako dugog perioda zastoja u isporuci toplotne energije. 

Do zastoja u isporuci toplotne energije je došlo zbog nestanka električne energije. Bez električne energije kotlovsko postrojenje ne može da radi, vatra na ložištu se gasi a na ložištu kotla se stvori stvrdnut sloj uglja, šljake i pepela koji treba ručno razbiti i izbaciti sa ložišta i ponovo upaliti vatru, što je dugotrajan i zahtjevan posao. Zastoj  se desio u veoma nepovoljnom trenutku, odnosno kada je usipni koš iznad kotla bio pun uglja koji je usllied padalina bio veoma mokar. Kod normalnog pogona kotla vlažan ugalj ne predstavlja nikakav problem ali u ovakvoj situaciji, kada se vatra ugasi i ponovo pali, mokar ugalj iz usipnog koša je veliki problem. Pražnjenje mokrog uglja iz usipnog koša je nemoguće jer je koš sa 25 tona uglja nedostupan i na visini oko 15 m. U takvoj situaciji pristupilo se ručnom dodavanju drveta i suhog uglja kroz revizione otvore na kotlu koji su veoma malih dimenzija. Nekoliko puta se vatra tako palila a onda ponovno nestane struje pa se postupak morao ponavljati (struje je nestajalo 13 puta u različitim vremenskim intervalima).

Nakon stabilizacije sa napajanjem električnom energijom 26.12. vatra je konačno postala stabilna i sada se održava uz ručno loženje kroz revizione otvore i lagano dodavanje mokrog uglja iz usipnog koša koji se mora potrošiti da bi koš bio napunjen suhim ugljem. Kada se utroši sav mokri ugalj i loženje krene punim kapacitetom sa suhim ugljem, tek onda će se moći postići normalan režim proizvodnje toplotne energije. Očekujemo da će se to desiti do kraja današnjeg dana 27.12.2024. god.

Ovo je bila iznimna situacija koja se ne dešava često ali je jasno da moramo raditi na tome da se ubuduće ovo ne desi. Nabavka agregata za proizvodnju električne energije snage 150 KW  bi bilo najbolje rješenje ali bi taj agregat koštao oko 80.000 do 100.000 KM. Obzirom na plan o skoroj gradnji nove kotlovnice pitanje je da li se isplati kupovati taj agregat. Zaštita uglja od atmosferskih padalina je jeftinija opcija i na tome će se sigurno raditi ali to ne rješava problem u cijelosti.

Napominjemo da su Djelatnici JP “Komunalno” uložili maksimalne napore i zalaganje u rješavanju navedenog problema.

Još jedanput korisnike gradskog centralnog grijanja molimo za razumijevanje i strpljenje.

Copyright © 2002 - 2023 Zepce.ba portal