Porodica i zdravlje
Predstavljamo: Rezultati istraživanja firme “Dren” doo iz Žepča o korištenju biljnih preparata u liječenju tumora hipofize
Objavljeno
prije 10 godina-
Autor
Zepce.Ba PortalZbog visokih kriterija koji su postavljenih kod prihvaćanja nekog proizvoda za lijek, velika je rijetkost u svijetu, a posebno u BiH, da se ljudi koji se bave fitoterapijom u dokazivanju učinkovitosti svojih biljnih preparata odluče za znanstveni pristup koji podrazumijeva višegodišnje istraživanje na zadovoljavajućem broju ispitanika, da bi se kroz duži vremenski period pratili pozitivni efekti, ali i eventualne nuspojave ispitivanog proizvoda. Upravo za takav pristup odlučili su se osnivači firme ,, Dren ,, iz Žepča Ivo, Dragan i Zoran Trogrlić.
Oni su u periodu od 2005-2010.g. radili istraživanje o utjecaju svojih biljnih preparata na tumore hipofize – makroprolaktinome. Tokom 2011.g. piše i predaje dva rada koja su prihvaćeni i objavljena 2012.g. u časopisu AJTCAM. Radovi su objavljeni pod naslovima:
,,Utjecaj fitoterapije na razinu prolaktina kod pacijenta oboljelih od makroprolaktinoma, i ,,Utjecaj fitoterapije na veličinu makroprolaktinoma,,.
Originalni radovi o rezultatima fitoterapije u liječenju makroprolaktinoma fitoterapijom mogu se pročitat na stranicama: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23983322 i www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23983347 .
Predmet radova je prezentiranje učinkovitosti fitoterapije u regulaciji sekrecijske aktivnosti makroprolaktinoma i smanjenju njegove veličine, a cilj je pokazati da se u liječenju makroprolaktinomom može koristiti i fitoterapija.
Treba napomenuti da se radi o akademskim člancima koji, da bi bili objavljeni, moraju biti prevedeni na engleski, lektorisani i prihvaćeni od recenzenata i uredničkog kolegija časopisa.
Časopis u kojem su radovi objavljeni je u PUB MED sustavu, što znači da pripada grupi odabranih časopisa iz kojih se uzimaju radovi koji se trajno arhiviraju i stavljaju na uvid sadašnjim i budućim istraživačima. U ovom časopisu svoje članke objavljuju i ugledni istraživači iz BiH i okruženja od kojih posebno treba istaći nedavno preminulog Akademika Sulejmana Redžića.
O kakvom se dostignuću radi najbolje govori podatak da, prema našim saznanjima, niti jedan istraživač niti grupa istraživača iz BiH nisu u 2012.g. godini objavili 2 akademska članka u časopisima koji su u PUB MED sustavu.
U ovom tekstu predstavit ćemo rezultate tog istraživanja, a više podataka o proizvodima firme ,, DREN ,, doo iz Žepča možete naći na www.dren-trogrlic.com
Makroprlokatinom
Makroprolaktinomi su funkcionalni ( sekrecijski ) tumori hipofize. Hipofiza je centralna žlijezda endokrinog sustava. Sa mozgom je povezana hipofiznom drškom i pomoću ove veze mozak kontrolira rad hipofize, a ona, posredstvom svojih hormona, kontrolira njoj podređene žlijezde (slika 1).
Grđena je od neurohpofize i adenohipofize. Tumori se češće razvijaju iz tkiva adenohipofize koja se između ostalih sastoji od 5 vrsta sekrecijskih stanica koje izlučuju 6 važnih hormona. Iz svake od ovih stanica može se razviti funkcionalni tumor. Ovaj rad se bavi utjecajem fitoterapije na tumore koji se razvijaju iz laktotropnih stanica adenohipofize. Laktotropne stanice sintetiziraju i izlučuju hormon prolaktin pa se i funkcionalni tumori koji se iz njih razvijaju nazivaju prolaktinomi.
Prolaktinome prema veličini možemo podijeliti na mikro- i makroprolaktinome. Mikroprolaktinomi narastu nekoliko milimetara, obično su dobro ograničeni i ne pokazuju tendenciju daljnjeg rasta. Makroprolaktinomu mogu narasti nekoliko desetina milimetara i svojim urastanjem i pritiskom na okolna tkiva ozbiljno ugrožavaju zdravlje i život bolesnika. Najveći makroprolatinom zabilježen u literaturi imao je polumjer od 90mm, dok je u ovom istraživanju najveći tumor imao polumjer 60 mm. Jedna od čestih tegoba koje izaziva makroprolaktinom je manje ili više izražen defekt vidnog polja, koji nastaje kao posljedica pritiska tumora na optičke strukture ( optički živac i optička hijazma ) koje se nalaze u neposrednoj blizini hipofize.
Prolaktinomi zadržavaju osnovno svojstvo tkiva iz kojeg se razvijaju tako da i oni, poput laktrotropnih stanica, izlučuju prolaktin, što se kod pacijenata manifestuje manje ili više izraženom hiperprolaktinemijom ( porast razine prolaktina ) što dovodi do poremećaja ciklusa kod žena i impotencije kod muškaraca i posljedično do neplodnosti kod oba spola. Mikrprolaktinomi obično umjereno podiže razinu prolaktina, dok makroprolaktinom vrijednosti prolaktina može podići za nekoliko desetina pa i stotina puta iznad normalnih vrijednosti. Suvremena medicina makroprolaktinome liječi medikamentima iz grupe agonista dopamina – AD ( bromokriptin, kabergolin, lizurid, pergolid ), kirurgijom i radioterapiju.
Slika 1 – Položaj hipofize
Rezultati istraživanja
Istraživanje koje predstavljamo u ovom članku rađeno je u periodu od 2005. do kraja 2009. godine. Njime su bila obuhvaćeno 32 pacijenata kod istraživanja djelovanja fitoterapije na veličinu tumora, odnosno 30 pacijenata kod procjene učinkovitosti biljnih preparata na smanjenje razine prolaktina.
Treba napomenuti da su se ispitanici za fitoterapiju ( FT ) prijavili nakon neuspješnog liječenja u medicinskim ustanovama.Svi pacijenti, nakon postavljene dijagnoze, liječenje su, prema preporuci liječnika, započeli bromokriptinom ( bromergon ) kao najčešće korištenim, ali u to vrijeme i jedim lijekom iz grupe agonista dopamina ( AD ) koji je imao dozvolu za stavljanje u promet u zemljama iz koje su ispitanici.
Kod 15 ispitanikaosim medikamentozog liječenja, prije početka FT, urađen je i operativni zahvat, kojim je kod oboljelih uklonjena većina tumorske mase što je dovelo do oslobađanja pritiska na okolne strukture i privremenog smanjenja tegoba koje je oboljelima uzrokovao makroprolaktinom. Međutim niti kod jednog od njih tumor nije u cijelosti odstranjen i vremenom se iz tumorskih stanica zaostalih nakon operacije ponovo formirao makroprolaktinom. Četiri pacijenta iz grupe operiranih imali su iza sebe po dvije neuspješne operacije.Iz pregleda liječenjaprije početka FT jasno je da su svi ispitanici imali optimalan tretman u medicinskim ustanovama u kojima su bili liječeni i da je u njihovom liječenju, što se suvremene medicine tiče, postignut maksimum.
Suvremena medicinska istraživanja izvode se tako da svi ispitanici trebaju biti liječeni tzv. zlatnim standardom, odnosno najboljim načinom liječenja koji konvencionalnoj medicini stoji na raspolaganju, tako da u toku istraživanja oboljelima ne smije biti uskraćena optimalna terapija. Poštujući ovaj princip, svi bolesnici liječeni bromokriptinom nastavili su, uz ( FT ), uzimati prethodno propisane doze ovog lijeka ( 23 ispitanika ), dok su isključivo fitoterapijom kao jedinim načinom liječenja, bili tretirani jedino pacijenti koji su prije početka korištenja biljnih preparata, zbog izrazitih nuspojava, morali odustati od medikamentoznog liječenja ( 9 ispitanika ).
Dobiveni rezultati poslužili su kao osnova za statističku analizu. Rezultati analiza prikazani su u dijagramima.
U dijagramima su pacijenti predstavljeni brojevima, a poredani su onim redom kojim su se prijavljivali za fitoterapiju. Najprije je urađena analiza prolaktina kod svih pacijenata. Srednje vrijednosti razina PRL prije i nakon provedene FT iznosile su 245,1 i 30,5 ng/mL Razlika srednjih vrijednosti razina PRL iznosi 214,6 ng/mL, što ukazuje na smanjenje veličine srednje vrijednosti razine PRL nakon FT za 87,6% (dijagram 1)
Dijagram 1
( Referentne vrijednosti za prolaktin: žene 2-30 ng/mL, muškarci 2-20 ng/mL )
Treba imati u vidu da je kod 22 pacijenata liječenih i bromokriptinom i fitoterapijom vrijednosti prolaktina prije fitoterapije postignute su zahvaljujući medikamentnoj terapiji. Kod ovog načina liječenja optimalni rezultati u smanjenju razine prolaktina uočavaju se 20-60 dana od početka medikamentnog liječenje. Nakon toga uzimanje agonista doapmina nije u funkciji daljnjeg smanjivanja prolaktina, nego je u funkciji održavanja njegovih postojećih vrijednosti. Uvođenjem fitoterapije kod ovih pacijenata došlo je do daljnjeg obaranja vrijednosti prolaktina u prosjeku za 87,6% što dovoljno govori o učinkovitosti fitoterapije.
Analiza učinkovitosti biljnih preparata jasno pokazuje pozitivan učinak biljnih preparata i na smanjenje tumorske mase. Srednja vrijednost veličine tumora prije FT iznosila je 22,00 mm, a nakon FT 9,72 mm, što ukazuje na smanjenje veličine tumora nakon FT za 56% (dijagram 2).
Dijagram 2
Nakon analize u promjenama dimenzija tumora kod svih pacijenata, urađena je analiza rezultata fitoterapije ( FT ) kod 9 pacijenata koji su liječeni samo fitoterapijom (dijagram 3). Pokazalo se da je kod ispitanika koji su liječeni samo FT prosječno smanjenje tumora bilo 83%. Kod tri ispitanika ( 1, 2 i 25 u dijagramima 2 i 3 ) tumor se nakon završene FT nije mogao detektirati.
Dijagram 3
Znatno bolji rezultati postignuti kod pacijenata liječenih samo FT u odnosu na rezultate kombinirane terapije bromokriptinom i biljnim preparatima, ukazuju na mogućnost da prethodno liječenje bromokriptinom smanjuje učinkovitost FT u reduciranju tumorske mase. Poznato je da korištenje agonista dopamina dovodi i do promjena strukture tumora. Kod više od 50% liječenih bromokriptinom dolazi krvarenja unutar tumora i formiranja cisti. Agonisti dopamina, a posebno bromokriptin, potiču i fibrozu tumora, što bitno otežava eventualnu operaciju. Kod 19 ispitanika koji su prije FT bromokriptin koristili u rasponu od 8 – 26 mjeseci prosječno smanjenje tumora iznosilo je 56%, dok je kod 4 ispitanika koji su bromokriptinom prije FT bili liječeni duže od 3 godine ( 4 ,12 ,16 i 30 u dijagramu 2 ) prosječno smanjenje tumora iznosilo 28%. Imamo li u vidu činjenicu da je prethodno dugotrajno medikamentozno liječenje u naših ispitanika ( duže od 3 godine ) umanjilo djelotvornost FT, jasno je da u izboru načina liječenja FT treba da ima prednost pred agonistima dopamina. Dodatan razlog za ovu tvrdnju je i činjenica da su ispitanici FT koristili u rasponu od 2-41 mjesec i da niti kod jednog od njih nisu zapažene nikakve nuspojave, bez obzira na dužinu liječenja biljnim preparatima. U prilog neškodljivosti FT govori i primjer dvije ispitanice ( 19 i 23 u dijagramu 2 ) koje su zatrudnjele u toku FT. Obje su pripadale grupi ispitanika liječenih bromokriptinom i fitoterapijom. Kad je nastupila trudnoća one su samoinicijativno prestale sa uzimanjem bromokriptina, a čitavo vrijeme trudnoće nastavile su liječenje biljnim preparatima. Nastavak FT u trudnoći, nakon odbacivanja medikamentoznog liječenja, preporučen je zbog porasta estogena ( hiperestrogenizma ) koji prati trudnoću i mogućeg rasta tumora pod utjecajem estrogenske stimulacije.
Kod pacijenata koji su imali dobar odgovor na FT do smanjenja tumora došlo je unutar 6 mjeseci od početka FT, a najbolji rezultati postignuti su kod pacijenata koji su biljne preparate koristili najmanje 10 mjeseci.
Defekt vidnog polja ( DVP )
Kod 15 ispitanika obuhvaćenih ovim istraživanjem, veličina tumora i smjer njegovog rasta uzrokovali su defekt vidnog polja – DVP (dijagram 4).Ispitanici su periodički kontrolirani MRI ili CT metodom, a takve su kontrole najčešće zakazivane svakih 6 mjeseci, tako da je kod većine onih kod kojih je došlo do regresije tumora normalizacija vida bila prvi znak njegova smanjenja, naknadno potvrđenog snimanjem hipofize.
Rezultati liječenja nakon FT pokazuju da je kod 9 od 15 pacijenata (60%) koji su prije početka FT imali dijagnosticiran DVP došlo do normalizacije vida ( bijele tačke povezane plavom linijom u dijagramu 4 ).
Dijagram 4
Kod pacijenata kod kojih je registriran nestanak DVP-a, procent smanjenja tumora se kretao od 45 do 100%. Kod 6 pacijenata (40%), kod kojih je DVP ostao i nakon FT, smanjenje tumora je variralo od 0 do 35% ( crne tačke povezane plavom linijom u dijagramu 4).
Oporavak vida kod pacijenata kod kojih je došlo do značajne regresije tumora desio se unutar 6 mjeseci od početka FT. Treba napomenuti da je kod dva pacijenta ( 4 i 12 u dijagramu 4 ) prije početka FT bio dijagnosticiran trajan defekt vida tako da se kod njih nije ni moglo očekivati poboljšanje.
Rezultati predstavljeni u ovom radu pokazuju da FT može djelovati na smanjenje veličine makroprolaktinoma, čime se omogućuje:
- Liječenje bez operativnog zahvata i time izbjegavanje rizika koji prate operativne postupke.
- Pomoć onima kod kojih je tumor inoperabilan zbog veličine i položaja, kao i onima koji imaju kontraindikaciju za kirurški zahvat ili odbijaju operaciju.
- Provođenje terapije biljnim preparatima s ciljem predoperativnog smanjenja tumora, čime se otvara mogućnost učinkovitijeg kirurškog zahvata.
- Mogućnost preventivnog FT tretmana trudnica koje boluju od makroprolaktinoma, a odbijaju uzimanje agonista dopamina u trudnoći.
Ovo je prvi put da jedno istraživanje na egzaktan način dokazuje učinkovitost biljnih preparata u liječenju makroprolaktinoma, jer, prema našim saznanjima, slični radovi nisu publicirani nigdje u svijetu.
Biljni preparati firme ,, Dren ,, doo Žepče
Firma ,, Dren ,, Žepče tel. 00387-(0)61-461-517,fax 00387-(0)32-881-774
Web: www.dren-trogrlic.com E-mail: info@dren-trogrlic.com
Patentirani preparat za liječenje prolaktinoma fitoterapijom
Nosioci izuma su:
Mr. sc. Ivo Trogrlić, Zoran Trogrlić i Dragan Trogrlić
Našim izumom prvi dokazujemo da se bolesnicima sa tumorima na hipofizi može pomoći primjenom farmakoaktivnih tvari sadržanim u ljekovitim biljkama.
Rezultati se brzo uočavaju:
Smanjuje se pritisak na hipofizu i okolna tkiva uslijed smanjenja tumora. Prvi klinički znak je poboljšanje vida, što ukazuje na smanjenje tenzije na optičku hijazmu i/ili optički živac. Prestaju glavobolje, povraćanje, dolazi do poboljšanja rada izvršnih hormonskih žlijezda, a prije svega spolnih žlijezda. Uspostavlja se normalan menstrualni ciklus i plodnost kod žena. Vraća se potencija i plodnost kod muškaraca. Poboljšava se opće psihičko stanje. Veličina makroadenoma se u većine oboljelih smanjuje unutar 3 mjeseca od početka fitoterapije, a najbolji rezultati se postižu kod pacijenata koji preparate troše 10 – 12 mjeseci. Najbolji rezultati postižu se u liječenju makroprolaktinoma i mikroprolaktinoma kod kojih je, u trenutku dijagnoze, došlo do povećanja prolaktina za 3 i više puta.
Referentne vrijednosti za prolaktin: žene 2-30 ng/mL, muškarci 2-20 ng/mL
Pacijenti s dijagnosticiranim makroprolaktinomom tretiramo sa tri vrste biljnih preparata ( preparat 1, preparat 2 i preparat 3 ) koji se međusobno razlikuju po sastavu.
Možda ti se svidi
-
Sa tržišta BiH se povlači pašteta “Argeta”
-
Dragan Trogrlić: Obična uvijača – otrovna gljiva o kojoj se kod nas malo zna
-
Besplatni preventivni pregled na melanom kože
-
Dragan Trogrlić : Hormonsko liječenje raka dojke
-
Dragan Trogrlić: Podizanje tjelesne temperature kao terapijska opcija liječenja zloćudnih tumora
-
Kantonalna inspekcija nije utvrdila prisustvo spornih napitaka na tržištu ZDK