BiH razbila Belgiju u Genku s 4:2!

-

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u petom kolu grupe 5 kvalifikacija za SP 2010. u Juznoafrickoj Republici sinoc u Genku pobijedila Belgiju sa 4:2 (1:0). Strijelci za BiH bili su Dzeko (7.), Jahic (75.), Bajramovic (80.) i Misimovic (85.), dok su golove za Belgiju postigli Dembele (65.) i Sonck (88. – 11 m). Susret je na stadionu Cristal Arena sudio Rus Nikolai Ivanov. Nogometasi BiH ostvarili su jednu od najvaznijih pobjeda i preuzeli drugo mjesto na tabeli grupe 5 kvalifikacija. Mada oslabljena neigranjem nekoliko standardnih igraca reprezenzacija BiH napravila je podvig i favoriziranoj Belgiji postigla cetiri gola. Dobru partiju u Genku reprezentativci BiH najavili su vec na pocetku utakmice i iz prve prave prilike dosli u vodstvo. Dzeko je dobro sutirao sa 15 metara i pogodio raslje gola za vodstvo BiH. [ytube=500,400]http://www.youtube.com/v/gaep8VFdDMY[/ytube] Nakon postignutog gola reprezentativci BiH prepustili su inicijativu domacim igracima, koji su napravili nekoliko prilika, ali bez uspjeha. U drugom poluvremenu Belgijanci su nastavili s napadima sto im se isplatilo u 65. minuti, kada su preko Dembelea dosli do poravnanja. U 70. minuti doslo je do desetominutnog prekida zbog ubacivanja baklji na teren. Nakon pauze bolje su se snasli bh. nogometasi, koji su nakon nepunih pet minuta ‘nastavka’ ponovo dosli u vodstvo. Misimovic je u sesnaestercu Belgije uposlio usamljenog Jahica, koji je s pet metara plasirao loptu u gol. Pet minuta kasnije bilo je 1:3. Dzeko je asistirao za Bajramovica, koji je u svom prvom nastupu u reprezentaciji nakon 15 mjeseci postigao pogodak i osigurao pobjedu bh. selecije. Mislimovic je golom u 85. minuti ‘zapecatio’ sudbinu Belgijanaca, dok je konacnih 2:4 postavio Sonck u 88. minuti iz penala. U susretu u Genku za reprezentaciju BiH nastupili su: Supic, Nadarevic, Spahic (od 60. Mravac), Berberovic, Pandza, Muratovic, Ibricic, Jahic, Misimovic, Muslimovic (od 70. Bajramovic), Dzeko (od 89. Pjanic). U narednom kolu u srijedu BiH ce u Zenici docekati Belgiju. Evropske kvalifikacije za SP 2010: Belgija – BiH 2:4 (Dzeko 7, Jahic 74, Bajramovic 80, Misimovic 86 / Dembele 65, Sonck (pen.) 89) Ostali susreti grupe 5: Armenija – Estonija 2:2 Spanija – Turska 1:0 Tabela: 1. Spanija 5 5 0 0 11:1 15 2. BiH 5 3 0 2 16:6 9 3. Turska 5 2 2 1 5:3 8 4. Belgija 5 2 1 2 9:9 7 5. Estonija 5 0 2 3 4:15 2 6. Armenija 5 0 1 4 3:14 1 Preostali mecevi: – 1. aprila: Estonija – Armenija, Turska – Spanija, BiH – Belgija – 5. septembra: Armenija – BiH, Spanija – Belgija, Turska – Estonija – 9. septembra: Spanija – Estonija, Armenija – Belgija, BiH – Turska – 10. oktobra: Armenija – Spanija, Belgija – Turska, Estonija – BiH – 14. oktobra: Estonija – Belgija, Turska – Armenija, BiH – Spanija. (FENA / Sarajevo-x.com)