Lider porazen na Pecari

-

Subotnji posrtaj lidera Zrinjskog u sudaru s Sirokim Brijegom obiljezio je 18. kolo Premijer lige BiH. Naime, tim sa Pecare u velikom hercegovackom derbiju savladao Mostarce 3-0 i najavio utrku za mjesta koja vode na medjunarodnu scenu. Veci dio prvog poluvremena protekao je u opreznoj igri oba suparnika koji su prvenstveno vodili racuna o odbrani svoga gola. Vise sansi imao je Zrinjski. U drugom dijelu pala su sva tri pogotka. Prvo je Dalibor Silic u 55. minuti donio prednost domacinu, a kada je dvije minuta kasnije pogodio i Martinovic bilo je jasno da ce tri boda upisati izabranici Ivana Katalinica. Pricu je zavrsio Zovko u 88. minuti. Ovo je ujedno bio treci poraz “Plemica”. U drugom derbiju Sloboda je u posljednjim trenucima susreta dosla do pobjede protiv Slavije. Ovaj trijumf izbacio ih je na drugo mjesto. Na taj nacin unijeli su neizvjesnosti u borbi za pozicije koje obezbjedjuju evropske utakmice. Jedini pogodak djelo je Mikelinija, koji je pronasao pukotinu u odbrani gostiju. Inace ovaj dvoboj nije prezentirao atraktivnu i dopadljivu igru. Zanimljivo da su Tuzlaci u tri proljetna susreta zabiljezio isto toliko pobjeda. Tim sa Grbavice porazen je na vrucem gostovanju u Modrici (3-2). Bio je to ujedno najatraktivniji duel ovoga kola. Zeljo je poveo golom Beslije, domacin je preokrenuo preko Bojica i Stokica, gosti su se ponovo vratili kada je poentirao Rovcanin. Drama time nije zavrsila. Veliko veselje Modrici priredio je ponovo Mladen Bojic u trecoj minuti sudijske nadoknade. Pobjeda jos vise dobiva na tezini ako uzmemo u obzir da su domaci od 65. minute igrali bez iskljucenog Pupcevica. Bordo tim savladao je Orasje rezultatom 2-0. Gosti su dva puta ozbiljno zaprijetili na samom otvaranju. Kljucni momenta utakmice desio se u 36. minuti kada je efektnim golom Emir Janjos razveselio domace pristalice. U drugom dijelu tim sa Save pokusava da poravna iz brzih kontranapada. Nisu uspjeli. Pobijedu je potvrdio Pliska u samoj zavrsnici meca. Klub sa sjevera BiH je ovim porazom ponovo dospio u opasnu zonu. Da je Pirota tesko gostovanje za Celik potvrdilo se i ovaj put. U komsijskom obracunu nadigrani su od “Vezira”. Travnik tesko daje golove, u ovom kolu dodali su jedan koji im je bio dovoljan za tri boda. U 43. minuti mrezu Zenicana pogodio je povratnik Dudic. Domacima je posao olaksalo iskljucenje odbrambenog nogometasa Celika, Zahirovic. Ipak, nastavak je pripao gostima koji su stvorili nekoliko dobrih prilika. Nisu ih iskoristili, a podatak da su najneefikasnija ekipa prvenstva govori da imaju problema sa realizacijom. Laktasi su osvojili jedini gostujuci bod u Gradaccu. Odbrana im nije kapitulirala najvise zahvaljujuci golmanu Bozidaru Urosevicu koji je u nekoliko navrata sjajno intervenisao. Domacin je od pocetka napadao goste i na taj nacin im onemogucio bilo kakvu kombinatoriku. Tome ide u prilog i podatak da domaci golman Karic uopste nije ocijenjen. Najizgledniju priliku za Zvijezdu propustio je Hamzic u samom finisu utakmice kada je glavom sutirao pored gola. Velez je teskom mukom porazio Posusje sa 2-1 i na taj nacin popravio sanse za ocuvanje premijerligaskog statusa. Sa ova tri boda “Rodjeni” su prepustili posljednju poziciju svom suparniku i gurnuli ih u nezavidnu situaciju. U jeku domacih napada, poveli su gosti. Ljubic je poslije kornera Ivankovica matirao Efendica. Poluvrijeme je okoncano prednoscu tima sa Mokrog doca. Zbog izvedbe u prvom dijelu Mostarci su zaradili zvizduke svojih navijaca i u nastavku su usli raspolozenije. U 48. minuti na centarsut Obada najbolje se snalazi Kadic i poravnava rezultat. Asistent prvog pogotka rezirao je trijumf u 72. minuti kada se nasao na pravom mjestu u sesnestercu Posusaka. Iako su iskazali zelju za postizanje treceg gola, nisu uspjeli pronaci put do mreze Backa. U isto vrijem Borac je rutinski savladao Leotar sa 2-0. Sve je bilo gotovo za 29. minuta. Trijumf Banjalucana najavio je Puzigaca, a potvrdio Ljubojevic. U nastavku Leotar nije zaigrao nista bolje, dok domacin zadovoljan vodstvom nije pokazao previse ambicija za novi pogodak. Sve u svemu lagana pobjeda protiv nezainteresovanih Trebinjaca. (Sarajevo-x.com)