Tačno 500 radnika “Željeznica” FBiH bit će poslato na čekanje, a rezultat ovakve odluke Uprave s generalnim direktorom Nedžadom Osmanagićem na čelu jeste činjenica da je državno preduzeće u velikoj finansijskoj krizi i da više nema novca za isplatu plaća, saznaje “Dnevni avaz”.
Postavljen rok
Uprava ŽFBiH ovakvu odluku već je saopćila predstavnicima Sindikata i Vijeću uposlenika na sastanku 1. avgusta te im dala rok od sedmicu da se izjasne.
Saznajemo da im je ponuđeno ili da pristanu da 500 radnika bude poslato na čekanje, ili da cijeloj kompaniji budu umanjene plaće za 10 posto, što je već učinjeno 2010. godine.
– Uprava je ovu odluku obrazložila riječima da se moraju napraviti uštede, da nema para za isplatu plaća i da su uštede neminovne. Na taj način, 500 radnika poslali bi na čekanje, a primali bi 80 posto plaće, bez toplog obroka i sredstava za prijevoz – kaže naš sagovornik.
Druga opcija, o umanjenju plaća za deset posto, tvrdi naš sagovrnik, zakonski je nemoguća, jer minimalna satnica u FBiH iznosi 1,95 KM, a radnici bi, kao što je bio i slučaj iz 2010. godine, kolektivno tužili “Željeznice”.
Prodaja vagona
– Sve vodi tome da se radnici pošalju na čekanje, jer je situacija u preduzeću katastrofalna. Najbolji primjer koliko je firma u krizi jeste činjenica da je Uprava prodala 22 vagona u staro željezo kako bi isplatila posljednju plaću. Vagone su prodali firmi “Cibos” iz Zenice, ali po cijeni od 25 feninga po kilogramu, što je upola od otkupne cijene koja iznosi 50 feninga – potcrtava naš sagovornik.
On kaže da su stari vagoni prodati bez ikakvog tendera i bez saglasnosti Nadzornog odbora i Vlade FBiH te da su za oko 500 tona željeza “Željeznice” dobile, umjesto 240.000 KM, mizernih 120.000 KM.
Kako otpustiti sestrične, kćerke…
Zanimljivo je da je Osmanagić od svog dolaska na čelo kompanije 2010. godine primio 200 novih radnika, a da sada ima višak od njih 1.000.
– Sada ne znaju šta će s njima. Više od 95 posto ih je primljeno u administaciji. Sada je problem kako poslati 500 radnika iz administracije na čekanje, jer su došli vezama preko SDA, a zaposleni su bratići, sestrične, kćerke, braća SDA-ovaca koji su ih uhljebili na državne jasle – kaže naš izvor.