Sport

SP u kosarci: Amerikanci prejaki za Hrvate

Objavljeno

-

Kosarkasi Sjedinjenih Americkih Drzava pobijedili su Hrvatsku 106-78 u dvoboju prvog kola grupe B Svjetskog prvenstva u Turskoj. Pred 12.500 gledatelja u Istanbulu kosarkasi Joke Vrankovica uspjeli su drzati pritisak s Amerikancima samo za prve cetvrtine, koju su izgubili 22-20. Minutu i 39 sekundi prije isteka vremena u prvoj dionici igre Hrvatska je kosem Marka Banica povela 19-18 ostvarivsi prvo i jedino vodstvo na utakmici. Vec na poluvremenu mlada je americka ekipa imala prednost 48-26 (samo sest koseva Hrvata u drugoj cetvrtini?!), a tokom trece dionice igre bili su igraci Mikea Krzyzewskog vise puta na maksimalnih +34, od 68-34 do 76-42. Amerikanci su utakmicu zavrsili s prilicno boljim sutem za dva poena (66-49%) i puno vise asistencija (22-9). Suter LA Clippersa Eric Gordon bio je najbolji strijelac u redovima pobjednicke ekipe sa 16 koseva. Najkorisnji je bio Kevin Durant, igrac Ohlahoma City Thundera i najbolji strijelac NBA lige prosle sezone, koji je ostvario ucinak od 14 koseva, osam skokova i tri asistencije. Sa 17 koseva (5-8 sut za tri poena) u hrvatskim je redovima najefikasniji bio Bojan Bogdanovic. Marko Popovic ubacio je 16 koseva uz tri pogodjene trice. Solidnu predstavu Ante Tomica (12 koseva, 8 skokova, 2 asistencije, 3 ukradene lopte i 2 blokade), pokvarilo je pet izgubljenih lopti i slab sut za dva poena (4-10). U prvoj utakmici Slovenija je pobijedila Tunis 80-56. Igrace Memija Becirovica sa 16 je koseva, osam asistencija i pet skokova predvodio Goran Dragic, igrac NBA tima Phoenix Sunsa. Upravo su Slovenci iduci suparnik Amerikancima u sutrasnjem dvoboju drugog kola. U ostalim zasad zavrsenim dvobojima prvog kola najsokantniji rezultat predstavlja minimalna (76-75) pobjeda Australije protiv Jordana u Kayseriju. Imali su Jordanci, pojacani nekolicinom naturaliziranih Amerikanaca, 71-64 vodstvo 2 minute i 37 sekundi prije kraja utakmice, te 75-70 prednost 74 sekunde prije isteka vremena. Do kraja su Australci ipak uspjeli serijom 6-0 otici do pobjede. Jordanci nisu promasivali slobodna bacanja jer Australci im nisu dali ni priliku da ih sutiraju. Dva je odlucujuca slobodna bacanja za pobjedu pogodio centar Australaca David Andersen 13 sekundi prije kraja utakmice. S 22 kosa, devet skokova, cetiri asistencije i dvije blokade spomenuti je Andersen bio igrac utakmice. Njegov suigrac pod kosevima, Aleks Maric, zabio je 23 kosa uz devet skokova. Kod Jordanaca je dominirao Zaid Abbaas s 20 koseva i deset skokova. Svjetsko prvenstvo u kosarci, 1. kolo: Grupa A Australija – Jordan 76-75 Angola – Srbija 44-94 Njemacka – Argentina Grupa B Tunis – Slovenija 56-80 SAD – Hrvatska 106-78 Iran – Brazil Grupa C Grcka – Kina 89-81 Rusija – Portoriko 75-66 Obala Bjelokosti – Turska Grupa D Novi Zeland – Litva 79-92 Kanada – Libanon 71-81 Francuska – Spanija